صفحات اجتماعی ندای مهر
هر زمان شما بخواهید
ندای مهر برای شما تا همیشه
کاهش تنش در خانه از بروز شیزوفرنی جلوگیری میکند

کاهش تنش در خانه از بروز شيزوفرني جلوگيري ميکند

خانواده‌ها مي‌توانند با حمايت عاطفي از فرزندان خود و همچنين كاهش تنش و عصبانيت در محيط زندگي از بروز بيماري روحي شيزوفرني در كودك‌شان جلوگيري كنند. دكتر اميررضا چمني روانپزشك ضمن اعلام اين مطلب، تصريح كرد:

بيماري شيزوفرني يا اسكيزوفرني كه به اصطلاح روان گسيختگي ناميده مي‌شود، در اثر اختلال در ناقل‌هاي عصبي مغز و ايجاد اختلال در نظم فكر و همچنين اختلال در ساختار آن بروز مي‌كند و بعضاً تحت عنوان سرطان روح نيز از آن ياد مي‌شود.
وي با بيان اين كه علت اصلي بروز بيماري شيزوفرني

هنوز ناشناخته باقيمانده است، گفت: گاهاً عوامل ويروسي در افراد متولد شده در فصول بهار و زمستان، عوامل ژنتيكي و همچنين علل زيستي مانند تغييرات ايجاد شده در ساختار مغز بيمار، مي‌توانند زمينه‌ساز بروز اين بيماري باشند.
دكتر چمني خاطرنشان كرد: فاكتورهايي از قبيل ازدواج‌هاي فاميلي، خانواده‌هاي پرخاشگر، افزايش تنش و عصبانيت نيز مي‌توانند در تشديد اين بيماري رواني مؤثر واقع شوند.
وي از علائم پيش فرضي اين عارضه به منفعل بودن، گوشه‌گيري، اندك بودن فعاليت‌هاي اجتماعي فرد و عدم كارآيي در زندگي اجتماعي اشاره كرد و افزود: بروز دردهاي مختلف در نواحي بدن، دنبال‌روي از افكار فلسفي و مذهبي، خرافات، علوم ماوراء طبيعه از ديگر نشانه‌هاي بروز بيماري رواني شيزوفرني در فرد است.
اين روانپزشك گفت: افرادي كه داراي علائمي باليني همچون هذيان‌گويي، افكارغلط كه به تدريج تبديل به بدبيني مي‌شوند، بزرگ‌منشي و بعضاً توهم، وجود رفتارهاي غيرطبيعي و گفتار نابسامان، براي طول دوره‌ 5 تا 6 ماه باشند، يك بيمار اسكيزوفرن شناخته مي‌شوند.
دكتر چمني اظهار كرد: از آنجايي كه بيماري شيزوفرني يك بيماري صعب‌العلاج است و درمان قطعي و قابل توجهي را نمي‌توان براي آن در نظر گرفت لذا توصيه مي‌شود خانواده‌ها سطح توقعات خود را از اين بيماران به حداقل برسانند و حتي‌الامكان استرس را در اين افراد كاهش دهند.
وي يادآور شد: البته علائمي از قبيل توهم، هذيان، رفتارهاي نابسامان و پرخاشگري اين بيماران از طريق دارو درماني قابل بهبودي مي‌باشد.
وي با اشاره به اين كه بيماري رواني اسكيزوفرني به طور متوسط در سنين جواني و به خصوص در سن 25 سالگي شيوع بيشتري دارد، ابراز داشت: بيماري رواني اسكيزوفرني در زنان ديرتر از مردان بروز مي‌كند.

 

 

 

استخدام روانشناس و مشاور در تهران
جستجوی روانشناس و مشاور نزدیک شما
مشاوره رایگان ندای مهر