کودکان بیش فعال

كودكان بيش فعال

بيش فعالي اختلالي است كه در آن كودك داراي علايمي همچون پرتحركي، پر فعاليتي، انجام حركات و عملكرد ناگهاني، كمبود توجه و يا تمركز است. 6 درصد دانش آموزان مقطع ابتدايي تهران داراي اختلال بيش فعالي هستند. معمولا

علايم اين اختلال بعد از 3 سالگي آغاز و معمولا تا قبل از 7 سالگي تشخيص داده مي شود، اظهار كرد: اختلال بيش فعالي از 12 سالگي به بعد تا 20 سالگي رو به بهبود مي رود و درصد كمي از علايم اختلال در بعضي از اين كودكان و نوجوانان تا بزرگسالي ادامه پيدا مي كند.

بيش فعالي در پسران شايع تر از دختران است

وي با بيان اينكه اختلال بيش فعالي در پسران بيشتر از دختران ديده مي شود، خاطرنشان كرد: اين اختلال در پسران 3 تا 5 برابر شايعتر از دختران است.

اختلال بيش فعالي با سه نوع مختلف در كودكان بروز مي كند، توضيح داد: در نخستين نوع از اين اختلال، علاوه بر بيش فعالي، عملكرد تكاني (انجام كارهاي ناگهاني) در كودك ديده مي شود.

دومين و شايع ترين اختلال بيش فعالي نوعي است كه در آن بيش فعالي و پر تحركي مشاهده نمي شود و كودك فقط داراي علايم مربوط به كمبود توجه و تمركز است كه معمولا اين نوع اختلال ديرتر و در سنين مدرسه تشخيص داده مي شود.

در نوع سوم اختلال بيش فعالي، كودك هم داراي علايم بيش فعالي، عملكردهاي ناگهاني و هم كمبود توجه و تمركز است.

كودك بيش فعال آرام و قرار ندارد

در خصوص علايم باليني اختلال بيش فعالي نوع سوم بايد خاطرنشان كرد: اين كودكان به طور مرتب در حال جنب و جوش هستند و معمولا آرام و قرار ندارند حتي اگر براي تماشاي تلويزيون نشسته اند مرتبا با دستهاي خود بازي مي كنند. اين كودكان در مدرسه به دليل اين كه مرتب در حال حركت هستند غالبا نظم كلاس را بر هم مي ريزند.

كودكان بيش فعال حادثه مي آفرينند

اين كودكان اغلب به جاي راه رفتن مي دوند؛ بسيار جسور هستند و دست به كارهاي خطرناكي مانند پريدن از روي بلندي، دست زدن به گاز، چاقو، كبريت و ... مي زنند و بعد از انجام اعمال خطرناك هم عبرت نمي گيرند و مرتبا همان اعمال خطرناك را تكرار مي كنند.

اين كودكان موجب آزار دوستان خود مي شوند

اين كودكان بدون هيچ فكر قبلي، دست والدين را در خيابان رها كرده و وسط خيابان مي پرند بدون آنكه عواقب عملشان را فكر كرده باشند و يا مرتبا موجب آزار دوستان و زدن آنها به صورت يكي نمادهاي پرخاشگري مي شوند.

كودكان بيش فعال از انجام تكاليف درسي اجتناب مي كنند

اين كودكان هميشه قادر به پيگيري دستورات نيستند كارهاي خود را نيمه كاره رها مي كنند و به دليل مشكل تمركز، فراموش كار هستند و از انجام اعمالي مانند تكليف درسي كه نياز به تمركز دارد پرهيز و اجتناب مي كنند.

اين كودكان به دليل علايم كم توجهي، وسايل مهد كودك و يا مدرسه خود را مرتب گم مي كنند و در خانه جاي وسايل شخصي خود را فراموش مي كنند و در مدرسه به دليل مشكل توجه و تمركز بيشترين مسئله را در دروس «ديكته» و «رياضي» دارند.

اشتباهات و غلط هاي اين كودكان در دروس رياضي و ديكته كاملا ناشي از بي دقتي آنهاست، غلط هاي املايي شايع در اين كودكان شامل نگذاشتن نقطه، تشديد و دندانه و سركش است و يا يك كلمه را در يك قسمت ديكته درست مي نويسند و همان كلمه را ممكن است در جاي ديگر اشتباه بنويسند.

غلط هاي رياضي اين كودكان هم ناشي از بي توجهي است، تاكيد كرد: اين كودكان علايم رياضي مانند جمع و تفريق را با هم اشتباه مي كنند و يا ممكن است راه حلي را درست بنويسند ولي در زمان نوشتن اشتباه منتقل كنند؛ در هر حال اين كودكان از نظر معلمان، بي انضباط و مداخله گر در صحبت هاي آنان هستند؛ حتي ممكن است اين كودكان در طي ساعت مدرسه چندين بار محل كلاس را ترك كنند.

تشخيص زودرس و درمان به موقع مانع از برچسب زدن به اين كودكان مي شود

تشخيص زودرس و درمان به موقع مانع برچسب زدن به اين كودكان تحت عنوان كودكان شرور، پرخاشگر، فضول، بي توجه و بي انضباط مي شود.

دارو درماني، رفتار درماني براي كودك يا نوجوان بيش فعال و آموزشهاي رفتاري به والدين از جمله روشهاي درماني اين اختلال است.

درمان دارويي در كنترل علايم اين اختلال بسيار مؤثرست، اين داروها هم علايم پرتحركي و هم علايم مربوط به بي دقتي و كم تمركزي را كنترل مي كند.

داروهاي بيش فعالي در دو نوبت به كودك داده شود

معمولا كودكان دو نوبت در روز بايد از اين داروها استفاده كنند؛ يك نوبت براي حضور در مدرسه و يك نوبت بعدازظهر در منزل براي كنترل رفتارهاي مربوط به پرتحركي و نيز براي افزايش تمركز و انجام تكليف درسي به كودك داده مي شود.

تشخيص و درمان به موقع از بسياري عواقب احتمالي اختلال بيش فعالي در آينده جلوگيري مي كند.

از اختلالات همراه با بيش فعالي مي توان به اضطراب، افسردگي و كاهش اعتماد به نفس در اين كودكان و نيز اختلالات يادگيري در ديكته نويسي، روخواني و رياضي اشاره كرد.

 

 

دكتر كتايون خوشابي

فوق تخصص روانپزشكي كودكان و نوجوانان

 

counseling center

استخدام روانشناس و مشاور در تهران
جستجوی روانشناس و مشاور نزدیک شما
مشاوره رایگان ندای مهر

تماسinstagramاینستاگرامwhatsappواتس اپtelegramتلگرام